Seda Alioğlu

Kimdir?

Öz Geçmiş

Uzman Klinik Psikolog

1982 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Tam burslu olarak kazandığı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden 4.00 ortalama ile dönem birincisi olarak mezun olmuştur. Yine Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tam burslu olarak, “Narsisistik, Sınır ve Şizoid Kişilik Bozukluklarına Yatkınlıkta Duygusal Farkındalığın İncelenmesi” konulu yüksek lisans tezi ile tamamlamıştır. “Özellik Yaklaşımıyla Aleksitimiyi Ölçme-I: A Aleksitimi Ölçeği Madde Seçimi ve Faktör Yapısının Oluşturulması Measuring Alexithymia via Trait Approach-I: A Alexithymia Scale Item Selection and Formation of Factor Structure” başlıklı yayınlanmış bir makalesi bulunmaktadır.

Lisans stajını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikoz servisinde, yüksek lisans stajını Bezmialem Vakıf Üniversitesi Çocuk ve Ergen Kliniğinde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi sırasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bireysel terapi ve grup terapilerine katılmıştır. Prof. Dr. Sefa Saygılı’dan süpervizyon; Prof. Dr. Güler Bahadır ve Prof. Dr. İsmet Kırpınar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri almıştır.

Assosation For Play Therapy (APT) onaylı psikoterapist Reyhana Seedat (BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W) ile Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Gelişimsel Temas Terapisi, Filial Terapi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı Almış olan Çocuklarla Oyun Terapisi, Cinsel İstismar ve Travmaya Maruz Kalmış Çocuklarla Oyun Terapisi, Kum Tepsisi Terapisi, Dışavurumcu Sanat Terapisi, Terapötik Hikayeler, Kukla Terapisi ve Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde EMDR, Çocuklarla Oyun Terapisi ve EMDR eğitimlerine katılarak sertifika almaya hak kazanmış ve grup süpervizyon süreçlerini tamamlamıştır.
Bağlanma ve İlişkiler, Temel İstismar Eğitimi 1, Temel İstismar Eğitimi 2, Transpersonel Psikoloji, Benötesi Derneği “Benlik Düzeyleri ve Öz Keşif Atölyesi” çalışma grubuna bir yıl süre ile devam etmiştir. Davranış Biçimleri, Kişisel Kalite ve Motivasyon, Kursiyer Ve Halkla İlişkiler, Sorumluluk Bilinci, Takım Çalışması, Yöneticiler İçin Problem Çözme ve Karar Verme, Yaratıcı Düşünme Teknikleri, Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi, Stres Yönetimi ve Yaşama Sevinci, Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri ve Yetkinlik Analizi, Kişilik Envanteri Yorumlama başlıklarındaki eğitimlere katılmıştır.

İrfan Koleji’nin düzenlediği “Eğitimde Değişim Arama Çalıştayı”nda “Çocuklarda Bireysel Farklılıklar”, İrfan Koleji Öğretmen Semineri’nde “Mizaç ve Kişilik”, Melih İsfendiyar İlkokulu’nda “Olumlu Tutum ve Davranışlar”, Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Bir Psikolog Gözünden Seçme-Yerleştirme ve Değerlendirme Merkezi Çalışmaları” verdiği seminerler arasındadır.

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Hacettepe Kişilik Envanteri, WISC-R, Denver 2 Gelişimsel Tarama, Good Enough-Harris Bir İnsan Çiz, Porteus Labirentleri, Cattell Zeka 2-A ve 3-A, Peabody Resim Kelime testlerini uygulayabilmektedir.

2005-2008 yılları arasında mahalli idarelere bağlı bir eğitim kuruluşunda İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışmıştır ve işe alım, oryantasyon, eğitim, performans yönetimi, yönetim & organizasyon çalışmaları, iş analizinin yapılması, görev tanımlarının oluşturulması süreçlerinde aktif görev yapmıştır. 2015-2019 tarihleri arasında klinik çalışmları ile eş zamanlı olarak özel bir insan kaynakları şirketinin Değerlendirme Merkezi kapsamındaki çalışmalarında Değerlendirici olarak görev almıştır. Değerlendirici olarak yer aldığı projeler; Türk Telekom (Yönetim), İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (Yönetim, Genel Merkez Çalışanı), İrfan Koleji (Yönetim, Öğretmen, Genel Merkez Çalışanı), Mektebim Okulları (Yönetim, Genel Merkez Çalışanı) Türk Hava Yolları (Kabin Memuru Alımı), Vakıf Katılım (Yönetim, Genel Merkez Çalışanı).

Çocuklarda ve yetişkinlerde kişilik analizi; insan kaynakları yönetiminde yetkinlik analizi; klinik ve endüstriyel test geliştirme konularında çalışmalarına devam etmektedir. Hâlihazırda endüstriyel psikoloji ile ilgili danışmanlık vermekte ve Full Kids Gelişim Merkezi’nde bireysel danışan almaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Eğitim

 • Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi
  Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (% 100 burs)
  2015 - 2018
 • Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi
  Psikoloji (% 100 burs)
  2011 - 2015

Sertifikalar

 • Çocukluk Çağı Travmaları ve EMDR
  Prof. Dr. Ümran Korkmazlar
  Ocak 2020
 • Oyun Terapisi ve EMDR
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Kasım 2019
 • EMDR (Travma Tedavisi)
  Davranış Bilimleri Enstitüsü
  Ekim 2019
 • Öykülerle Terapi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Eylül 2018
 • Kukla Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Eylül 2018
 • Dışavurumcu Sanat Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Nisan 2018
 • Kum Tepsisi Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Nisan 2018
 • Cinsel İstismar Gören Çocuklarla Oyun Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Ocak 2018
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile Oyun Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Ocak 2018
 • Filial Terapi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Aralık 2017
 • Gelişimsel Temas Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Aralık 2017
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi
  Reyhana Seedat, BA. S. W (Hons) Med. Sc. S.W
  Ekim 2017
 • Psikanalitik Psikoterapi Eğitimi
  Prof. Dr. Vamık Volkan
  Eylül 2017
 • Denver 2 Gelişim Testi
  Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği
  Ocak 2015
 • Peabody Resim - Kelime Tarama Testi
  APAMER
  Kasım 2014
 • Gessel Gelişim Testi
  APAMER
  Kasım 2014
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
  APAMER
  Kasım 2014
 • “Bir Adam Çiz” Testi
  APAMER
  Kasım 2014
 • İngilizce Dil Eğitimi
  Boston ABD
  Aralık 2008- Nisan 2009
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
  Fatih Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
  Şubat 2007 – Mayıs 2007